Ιστορία (Α΄ Λυκείου)

Στη σχολική χρονιά που ολοκληρώνεται, στα πλαίσια της εμπέδωσης του μαθήματος της Αρχαίας Ιστορίας, με προτροπή της διδάσκουσας καθηγήτριας κ. Βαλσαμίδου Ζωής, οι μαθητές της Α΄Λυκείου του σχολείου μας διάλεξαν να ψάξουν το θέμα που τους κίνησε περισσότερο το ενδιαφέρον από την κλασική εποχή. Η ανταπόκριση ήταν αναπάντεχη και οι επιλογές των παιδιών κάλυψαν όλες τις εκφάνσεις της καθημερινότητας και τα επιτεύγματα της εποχής σε όλους τους τομείς.

Ακολούθησε μια περίοδος δύο μηνών κατά την οποία δουλεύτηκε το κάθε θέμα με επισημάνσεις, διορθώσεις και προτάσεις της καθηγήτριας με το κάθε παιδί ξεχωριστά.

Η παρουσίαση των εργασιών έγινε στην τάξη, τις τρεις τελευταίες διδακτικές ώρες της χρονιάς.

Ενδεικτικά αναρτώνται τέσσερις εργασίες.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδια!!!

Κιονόκρανα pdf ico

Παρθενώνας pdf ico