(19-04-2024) Ξενάγηση στην Αρχαία Αγορά και στη Στοά του Αττάλου

Την Πέμπτη 18 Απριλίου 2024 οι καθηγήτριες φιλόλογοι του 3ου Γενικού Λυκείου Πειραιά Άννα Πεφάνη και Έλενα Μητροπέτρου διοργάνωσαν ξενάγηση των μαθητών της Β' Λυκείου στην Αρχαία Αγορά των Αθηνών και στο μουσείο της Στοάς του Αττάλου. Η Αρχαία Αγορά ήταν η σημαντικότερη περιοχή της αρχαίας Αθήνας διότι εκεί βρίσκονταν τα  σημαντικότερα διοικητικά κτίρια (Βουλευτήριο, Θόλος ή Πρυτανείο, Βασίλειος Στοά, Μνημείο Επωνύμων Ηρώων, Στοά του Ελευθερίου Διός, Μητρώο, Ποικίλη Στοά κ.α.) δηλαδή η  καρδιά της δημοκρατίας και  της πολιτικής ζωής της Αθήνας. Συγχρόνως ήταν ο τόπος για τις κοινωνικές, εμπορικές και τις θρησκευτικές εκδηλώσεις. Ναοί, υπαίθρια ιερά, βωμοί, αφιερώματα στους θεούς και σημαντικές οδοί και πομπές όπως των Παναθηναίων και των Ελευσινίων την διέσχιζαν. Εντός του αρχαιολογικού χώρου, στο σκυτοτομείο του Σίμωνος ο Σωκράτης συναντούσε τους μαθητές του που ήταν ακόμα πολύ νέοι και τους απαγορευόταν η είσοδος στην Αγορά. Το Δεσμωτήριο της Αγοράς ήταν ο τόπος που  εκτελέστηκε ο Σωκράτης πίνοντας το κώνειο. Οι πλατωνικοί διάλογοι "Κρίτων" και "Φαίδων" διαδραματίζονται στο δεσμωτήριο. Είναι χαρακτηριστική η τελευταία φράση του Σωκράτη στους μαθητές του, λίγο πριν ξεψυχήσει: "῏Ω Κρίτων, τῷ ᾿Ασκληπιῷ ὀφείλομεν ἀλεκτρυόνα· ἀλλὰ ἀπόδοτε καὶ μὴ ἀμελήσητε" [Κρίτων, οφείλουμε να θυσιάσουμε κόκκορα στον Ασκληπιό (ενν. υπέρ υγείας). Κάντε το και μην το αμελήσετε].