panorama
left pause right

Ένα σχολείο με ιστορία σχεδόν 100 χρόνων...

Το 3ο Γενικό Λύκειο Πειραιά, ονομασία που διαθέτει τα τελευταία 30 χρόνια, ιδρύθηκε το 1917, κατά τα ταραγμένα χρόνια του Α' Παγκοσμίου Πολέμου, στην οδό Αρτεμισίου και Σαλαμίνος με την ιδιότητα μεικτού σχολείου, λαμβάνοντας το όνομα Ε' Ελληνικόν Σχολείον Πειραιά.
Ακολούθως, κατά το  Β' Παγκόσμιο Πόλεμο, χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι δεν διέκοψε την λειτουργία του ούτε για μία μέρα, την ίδια στιγμή που στην Ελλάδα υπήρχε γερμανική κατοχή. Έπειτα, το σχολείο αυτό, μετονομάστηκε σε Δ' Εξατάξιο Γυμνάσιο Αρρένων, ενώ η μεταφορά του απο το σημείο ίδρυσής του δεν άργησε να έρθει. Είκοσι πέντε έτη πριν, το σχολείο μας μεταφέρθηκε στην οδό Μαυρομιχάλη 14, όπου στεγάζεται μέχρι και σήμερα.
Πρόκειται, λοιπόν, για ένα σχολείο με ιστορία ενενήντα επτά ετών, το οποίο ακόμη και υπό αντίξοες συνθήκες δεν σταμάτησε ποτέ να παράγει το διδακτικό του έργο, με αποτέλεσμα να αποτελεί ένα απο τα παλαιότερα σχολεία του Πειραιά, το οποίο εξακολουθεί να υπάρχει ακόμη και σήμερα.