(15-04-2024) Υποβολή πρότασης για μείωση περιβαλλοντικού αποτυπώματος στο πλαίσιο του προγράμματος WWF

Υπό το πρίσμα του Σχολείου  μέσα από το Πρόγραμμα της WWF  “Από την Ιδέα στην Πράξη: Μαθητές σε Δράση για το Κλίμα»  αποφασίσαμε ομαδικά και εν μέσω καταιγισμού ιδεών να εξελίξουμε  το «πρόβλημα» σε πλεονέκτημα κι εφόρμηση δράσης. Έτσι σκεφτήκαμε ότι η διάσωση του Ευκαλύπτου είναι η μόνη λύση και η αξιοποίησή του προστιθέμενη αξία για το πρόγραμμα.

Προτείνουμε τα εξής:

1.      Φύτευση  ποώδων  φυτών περιμετρικά του Ευκαλύπτου,  με πρόνοια να είναι ανθεκτικά στην έλλειψη συχνού ποτίσματος κατά τους καλοκαιρινούς μήνες,  απορροφητικά της ατμοσφαιρικής ρύπανσης.

2.      Επιπλέον φυτεύοντας δέντρα στα υπάρχοντα παρτέρια και  περιμετρικά στα κάγκελα του σχολείου θα δημιουργήσουμε έναν καταπράσινο φυτοφράκτη που ταυτόχρονα θα  απορροφά CO2 και «αισθητικά» θα βελτιώσει την εικόνα του 3οΗμερήσιου Λυκείου Πειραιά.

Σημείωση: Τα φυτά θα απευθυνθούμε να τα προμηθευτούμε (ελπίζουμε δωρεάν) από τη Διεύθυνση Αναδασώσεων Αττικής  και στο Δασικό Φυτώριο Αμυγδαλέζας.
Συνεχίζοντας, σκοπεύουμε να τοποθετήσουμε ξύλινα παγκάκια περιμετρικά του δέντρου για να δημιουργηθούν χώροι όπου τα παιδιά μπορούν να εργαστούν δημιουργικά στο προαύλιο κατά τη διάρκεια «βιωματικών παιχνιδιών» και χρήση «αναψυχής και κοινωνικοποίησης».

3.      Επιπρόσθετα θέλουμε να τοποθετήσουμε «Ηλιακό Κιόσκι» το οποίο απορροφώντας την ηλιακή ενέργεια θα την μετατρέπει σε ηλεκτρική. Ευελπιστούμε να χρησιμοποιείται στην φόρτιση των σχολικών tablets εκπέμποντας ταυτόχρονα δωρεάν Wi-Fiστο σχολείο για κάθε χρήση.

Επεκτείνοντας την ιδέα μας μελλοντικάευελπιστούμε να είμαστε σε θέση:

4.      Τοποθέτηση 20  μονοκρυσταλλικώνφωτοβολταϊκών πάνελ στην οροφή του σχολείου.

Σημείωση:       Το Σχολείο μας καταναλώνει 10.000 kWh/έτος κι άρα εκπέμπει 10.000 kgCO2/έτος. Υπολογίζεται ότι μετά από την υλοποίηση των προτάσεών μας οι εκπομπή του CO2 θα μειωθεί στα 6.000 kg/ έτος.

Πιστεύουμε ότι η λύση ξεκινά από την  αλλαγή του δικού μας  τρόπου σκέψης  ως προς τη διαχείριση του Περιβάλλοντος, γεγονός που μελλοντικά ενδέχεται να επηρεάσει και τον τρόπο σκέψης των Άλλων. Για αυτό ξεκινήσαμε από τώρα να εφαρμόζουμε «κυκλική οικονομία»αξιοποιώντας τους κομμένους κορμούς του Ευκαλύπτου και χρησιμοποιώντας τους για τη δημιουργία καραβιού για Χριστουγεννιάτικο Στολισμό.