4-3-2015 Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη - "Δημιουργώντας ένα ντοκιμαντέρ"

Την Τετάρτη 4 Μαρτίου 2015, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της Β΄Λυκείου στο Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη.
Οι μαθητές παρακολούθησαν ομιλία με θέμα «Δημιουργώντας ένα ντοκιμαντέρ», διάρκειας 120 ?, με εισηγητή τον δημοσιογράφο κ.Γιώργο Αυγερόπουλο.

logo lascaridi1
Η ομιλία αυτή εντασσόταν στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής δράσης «Εκπαιδευτικά Προγράμματα Λυκείου 2014-15» που διοργανώνει το Ίδρυμα για το σχολικό έτος 2014-15.

logo laskaridi 2
Η υλοποίηση της συγκεκριμένης εισήγησης έλαβε χώρο στο νεοκλασικό κτίριο του Ιδρύματος στον Πειραιά επί των οδών 2ας Μεραρχίας 36 & Ακτής Μουτσοπούλου.

logo laskaridi ktirio aktis moutsopoulou
Τους μαθητές συνόδεψαν οι καθηγητές του σχολείου μας κ.Τζαρδή Μαρία και κ.Χαλικιάς Δημήτριος.
Κατά τη διάρκεια της παρουσίασης οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να πάρουν μια καλή εικόνα για το πώς παράγεται σήμερα ένα σύγχρονο ντοκιμαντέρ, από τη σύλληψη της ιδέας μέχρι τη διανομή του.
H δομή του προγράμματος ήταν η ακόλουθη:

• η ιστορία του ντοκιμαντέρ και η εξέλιξή του
  • τα είδη του ντοκιμαντέρ σήμερα και οι διαφορές τους
  • η σημασία και ο ρόλος του στην κοινωνία και στην ενημέρωση
  • πώς δημιουργείται ένα ντοκιμαντέρ
  • το στάδιο της προ-παραγωγής (Pre-production)
  • το στάδιο της παραγωγής (Production)
  • το στάδιο της μετα-παραγωγής (Post-production)
  • η διανομή
  • η τεχνολογία ως σύμμαχος του δημιουργού