5-3-2015 Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη - "On Air - Το ραδιόφωνο σήμερα"

Την Πέμπτη 5 Μαρτίου 2015, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη ομάδας μαθητών της Β΄Λυκείου στο Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη.
Οι μαθητές παρακολούθησαν ομιλία με θέμα «On Air ? το ραδιόφωνο σήμερα», διάρκειας 90 ?, με εισηγητή την ραδιοφωνική παραγωγό κ.Μαργαρίτα Μυτιληναίου.

logo lascaridi1
Η ομιλία αυτή εντασσόταν στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής δράσης «Εκπαιδευτικά Προγράμματα Λυκείου 2014-15» που διοργανώνει το Ίδρυμα για το σχολικό έτος 2014-15.

logo laskaridi 2
Η υλοποίηση της συγκεκριμένης ομιλίας έλαβε χώρο στο νεοκλασικό κτίριο του Ιδρύματος στον Πειραιά επί των οδών Πραξιτέλους 169 και Μπουμπουλίνας.

laskaridi phto
Τους μαθητές συνόδεψε ο καθηγητής του σχολείου μας κ.Χαλικιάς Δημήτριος.

radio 1
Η δομή του προγράμματος που παρουσίασε η κ.Μυτιληναίου ήταν η ακόλουθη:

Α ? Μέρος

• Περιγραφή ραδιοφωνικού τοπίου (οπτικό και ακουστικό υλικό). Εξειδίκευση σταθμών
  • Ποσοτικές και ποιοτικές έρευνες ακροαματικότητας (οπτικό υλικό)
  • FM και... Internet
  • Playlist vs ραδιόφωνο «προσωπικότητας» (αναφορά παραδειγμάτων)

radio 2

Πώς γίνεται μια ραδιοφωνική εκπομπή;

• Κείμενο ? Λόγος
    • Προετοιμασμένο κείμενο
    • Απόλυτος αυτοσχεδιασμός
    • Συνδυασμός των δύο
    • Παραδείγματα ? Ασκήσεις
  • Εκφορά Λόγου
    • Χρωματισμός λέξεων, παύσεις, ορθοφωνία, κατανόηση νοήματος κειμένου (οπτικό υλικό)
    • Παραδείγματα- Ασκήσεις
  • Μουσική Επιμέλεια
    • Επιλογή μουσικής ? τραγουδιών
    • Παραδείγματα ? Ασκήσεις
  • Οικονομία Λόγου

Β ? Μέρος

Οι μαθητές έκαναν πρακτικές, ατομικές και ομαδικές ασκήσεις, συνέταξαν μια «ραδιοφωνική» παράγραφο με συγκεκριμένο θέμα (κοινωνικό, πολιτιστικό, αθλητικό κλπ), διάλεξαν 1-2 τραγούδια που ταίριαζαν με το θέμα που επέλεξαν, ηχογράφησαν, έγινε ακρόαση και ακολούθησαν τελικά σχόλια και παρατηρήσεις.