2-3-2015: 5ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Tαινιών Μικρού Μήκους

Τον Μάρτιο του 2015, 11 μαθητές του σχολείου μας πήραν μέρος στον 5ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους «Ένας πλανήτης? μια ευκαιρία».

Τον διαγωνισμό διοργάνωσε η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας, η Διεύθυνση Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και η ΝΕΡΙΤ (Νέα Ελληνική Ραδιοφωνία, Ίντερνετ, Τηλεόραση).

tainia F1

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές δημοτικών σχολείων (Δ΄- Ε΄- Στ΄ δημοτικού), Γυμνασίων και Λυκείων της χώρας, δημόσιων και ιδιωτικών.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι να δοθεί στους μαθητές η ευκαιρία να εκφραστούν καλλιτεχνικά, να γίνουν δημιουργοί, να εξοικειωθούν με τη «γλώσσα» της κινηματογραφικής αφήγησης και να αποκτήσουν δεξιότητες οπτικοακουστικής αγωγής.

tainia F2

Ακόμη να γίνουν κριτές, μελετητές και ερευνητές του περιβάλλοντός τους και να ευαισθητοποιηθούν ως προς την ανάγκη προστασίας του πλανήτη και εξασφάλισης όρων αξιοπρεπούς διαβίωσης για όλους τους κατοίκους του.

tainia F3

Ο διαγωνισμός προωθεί τους βασικούς άξονες του «Κοινωνικού Σχολείου» και συγκεκριμένα:

• Άθληση ? Δια Βίου Άσκηση
  • Διατροφή
  • Ολυμπισμός
  • Διαδίκτυο
  • Αισθητική
  • Ρατσισμός
  • Χουλιγκανισμός
  • Ναρκωτικά
  • Κάπνισμα & Αλκοόλ
  • Πρόληψη ατυχημάτων

Το θέμα της ταινίας μικρού μήκους είναι ελεύθερη επιλογή των δημιουργών, μαθητών και εκπαιδευτικών.

Το σχολείο μας πήρε μέρος με ταινία μικρού μήκους με τίτλο «Δύσκολες Στιγμές» και η υπόθεση της ταινίας διαπραγματεύεται το πολύ σημαντικό κοινωνικό θέμα του σχολικού εκφοβισμού.

tainia F4

Οι μαθητές της κινηματογραφικής ομάδας (από τη Β΄Λυκείου) γύρισαν την ταινία αποκλειστικά με δικά τους μέσα (σενάριο, σκηνοθεσία, εξοπλισμός κλπ), πετυχαίνοντας μια πολύ καλή και έξυπνη παραγωγή.

Την κινηματογραφική επιμέλεια είχαν οι ακόλουθοι μαθητές:

• Σενάριο: Kαραβίδα Χριστίνα
  • Σκηνοθεσία: Γιαννακόπουλος Δημήτρης
  • Μοντάζ: Kαλογερόπουλος Αντώνης

tainia F5

Οι μαθητές που συμμετείχαν ως ηθοποιοί στην ταινία ήταν οι ακόλουθοι (αλφαβητικά):

• Αβντιάι Άσλευ
  • Αλεξανδρή Στέλλα
  • Βουρλούμη Θεανώ
  • Ζουρδού Ευγενία
  • Καλογερόπουλος Αντώνης
  • Καραβίδα Χριστίνα
  • Κρέζνοχ Καρολίνα
  • Πανταλέων Κωνσταντίνος
  • Ρίνα Κωνσταντίνος
  • Φλάμπουρα Μαρία

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός ήταν ο κ.Χαλικιάς Δημήτριος.

Ο διαγωνισμός αυτός ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία για τους μαθητές μας να έρθουν λίγο πιο κοντά στον κινηματογράφο, συμμετέχοντας για πρώτη φορά στην υλοποίηση μιας ταινίας. Πέρα από την εμπειρία που απέκτησαν, διασκέδασαν την όλη διαδικασία υλοποίησης.

Η ταινία θα προβληθεί στο τέλος του σχολικού έτους στην αίθουσα εκδηλώσεων του 3ου ΓΕΛ Πειραιά ως ένα ακόμα μήνυμα ενάντια στον σχολικό εκφοβισμό.

tainia F6

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας για τη συμμετοχή τους στο διαγωνισμό όσο και για την πολύ καλή ταινία μικρού μήκους που γύρισαν.

tainia F7