(10-03-2024) Ολοκλήρωση Πρότασης Περιβαλλοντικού Προγράμματος "Μαθητές σε δράση για το κλίμα"

Την Πέμπτη 7 Μαρτίου 2024 με πολλή χαρά παρουσιάσαμε στο σχολείο μας την δουλειά των παιδιών του Προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης "Μαθητές σε δράση για το κλίμα WWF Eλλάς. Ηομάδαολοκλήρωσετο "πρωτότυπο" τηςιδέαςεργαζόμενηπάνω στο σκεπτικό PLAN, PREPARE, PERFORM  και στην προσδοκία   together is possible". Ως άξονα προτείνουμε  ο προβληματικός ευκάλυπτος μεταμορφώνεται σε λύση ως μέρους ενός συνολικού επανασχεδιασμού της αυλής.

Μπαίνουμε στην τελική ευθεία της υποβολής της υποψηφιότητάς μας στο διαγωνισμό βράβευσης μιας ιδέας μείωσης του ανθρακικού αποτυπώματος του σχολείου.Προθεσμία υποβολής είναι η 1η Απριλίου και έπαθλο 4.000 ευρώ. Το έπαθλο αποτελεί μια συμβολική χρηματοδότηση που προορίζεται αυστηρά για γενίκευση της εφαρμογής της βραβευθείσας ιδέας στο σχολείο (ή και σε άλλα σχολεία).

Σε αυτό το ενδιαφέρον ταξίδι που βιώσαμε μαθήτριες-ές & εκπαιδευτικοί είχαμε ένθερμους υποστηρικτές τις κες  Ελένη Σβορώνου, Νάνσυ Κουταβά ( εκπροσώπους και συντονίστριες  WWF Eλλάς),  Αλεξάνδρα Σούρμπη (Υπεύθυνη Περιβαλλοντικών Προγραμμάτων στην β/θμια εκπαίδευση Πειραιά) και την υπεύθυνη εκπαιδευτικό Ευσταθία Σταθουλοπούλου.

Σας ευχαριστούμε πολύ για την υπέροχη παρουσία σας, την ένθερμη καθοδήγηση και εμπνευσμένη παρότρυνση για όλα αυτά που θα ήταν ωραίο να αποτελούν προτεραιότητα και πρακτική σε όλους  μας. Εννοώντας φυσικά τί άλλο, από το να νοιαζόμαστε ενεργά για το ευρύτερο σπίτι μας, το Περιβάλλον.

Μαιριλού Γλύπτη