(7-02-2024) Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο ΚΠΕ Ελευσίνας

Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ελευσίνας

Το σχολείο μας δραστηριοποιείται αυτό το σχολικό έτος στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα «Κλιματική Κρίση, Ώρα για δράση» με την καθοδήγηση της κ. Σταθουλοπούλου. Στο πλαίσιο αυτό, την Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου η περιβαλλοντική ομάδα μας συμμετείχε στο πρόγραμμα «Κλιματική Αλλαγή, γνώση και δράση για το Κλίμα» που προσέφερε το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ελευσίνας.

Αρχικά, η παρουσίαση από τις δύο υπεύθυνες εκπαιδευτικούς στο Κ.Π.Ε. Ελευσίνας μας έδωσε χρήσιμες πληροφορίες για την κλιματική κρίση που βρίσκεται σε εξέλιξη, τα αίτια και τις συνέπειές της. Ανακαλύψαμε μαζί πώς ο τρόπος ζωής των ανθρώπων επηρεάζει το κλίμα ανά τους αιώνες και κάναμε κάποια αισιόδοξα και κάποια πιο απαισιόδοξα υποθετικά σενάρια για την κλιματική αλλαγή τις επόμενες δεκαετίες.

Στη συνέχεια, βγήκαμε στους δρόμους, χωριστήκαμε σε ομάδες και με τα ειδικά διαμορφωμένα φύλλα εργασίας στο χέρι παρατηρήσαμε τον τρόπο δόμησης της Ελευσίνας παλαιότερα και σήμερα, σε σχέση με την πυκνότητα των κατοικιών, το μέγεθος και το ύψος των σπιτιών, τα υλικά κατασκευής τους, τις αποστάσεις μεταξύ τους. Οι αλλαγές στον τρόπο δόμησης κάθε πόλης τελικά συνδέονται άμεσα και με τις αλλαγές στο κλίμα! Έπειτα, συνεχίζοντας την περιήγηση στο αστικό τοπίο, καταλήξαμε σε ένα πάρκο και μελετήσαμε τα είδη των φυτών που υπήρχαν εκεί, την συμβολή του πάρκου στην αειφόρο ανάπτυξη της περιοχής και την χρήση του ως χώρου αναψυχής. Τέλος, προσπαθήσαμε να προτείνουμε τρόπους για την βελτίωση του συγκεκριμένου πάρκου.

Σε όλη την διαδρομή διασκεδάσαμε, προβληματιστήκαμε, συνειδητοποιήσαμε πόσο σημαντική είναι και η πιο μικρή προσπάθεια για πρόληψη και αντιμετώπιση του φαινομένου της κλιματικής κρίσης. Πριν πάρουμε τον δρόμο της επιστροφής συζητήσαμε με τις υπεύθυνες και τρόπους για να μπορέσουμε να κάνουμε και το δικό μας σχολείο πιο πράσινο...