(11-10-2023) Athens Science Festival

Την Τετάρτη 11 Οκτωβρίου 2023, μαθητές της Γ΄ τάξης του Σχολείου μας, και συνοδοί καθηγητές επισκεφτήκαμε την Τεχνόπολη, στο Γκάζι, το Athens Science Festival. Οι μαθητές μας περιηγήθηκαν μέσα στους χώρους της επιστημονικής έκθεσης και παρακολουθώντας πειράματα Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας καταδύθηκαν στον μαγευτικό κόσμο της επιστήμης. Επιπλέον έπαιξαν εκπαιδευτικά παιχνίδια και είδαν τεχνολογικά επιτεύγματα από την Αρχαία Ελλάδα. Ταξίδεψαν στον χρόνο, παρατηρώντας απολιθώματα και συνειδητοποίησαν την τεράστια αλλαγή στο κλίμα και την βιοποικιλότητα της Ελλάδας με την βοήθεια Παλαιοντολόγων. Περιεργάστηκαν πειραματικές εφαρμογές και κατασκευές από άλλα Σχολεία, όπως κομποστοποιητή με ρυθμιζόμενο φωτοβολταϊκό, ρομποτικές εφαρμογές με αισθητήρες ανίχνευσης περιβαλλοντικών συνθηκών και κατασκευές SΤΕΜ. Από όσα εκθέματα είδαν, εντυπωσιάστηκαν κυρίως, από τα drones ελληνικής κατασκευής και τις αμέτρητες δυνατότητες εφαρμογών που προσφέρουν οι 3D printers (τρισδιάστατοι εκτυπωτές).

Η επίσκεψη υπήρξε ευκαιρία και για μια υπέροχη περιπλάνηση στους χώρους και την ιστορία του βιομηχανικού μουσείου Φωταερίου με τη βοήθεια της γλυκύτατης ξεναγού μας, καθώς με τη βοήθειά της γνώρισαν την διαδικασία παραγωγής και διανομής του φωταερίου, από τα μέσα του 19ου αιώνα εως το 1984 που το εργοστάσιο έκλεισε οριστικά.