28-11-2015: Παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης «Τα δεκανίκια ή πώς έμαθα να περπατώ»

Το Σάββατο 28 Νοεμβρίου 2015, 6 μαθητές της θεατρικής ομάδας του σχολείου μας παρακολούθησαν την θεατρική παράσταση "Τα δεκανίκια ή πώς ξέμαθα να περπατώ" στο θέατρο ΟΛΒΙΟ, στο Βοτανικό.

olvio F1

Η παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης υλοποιήθηκε στο πλαίσιο προετοιμασίας της θεατρικής μας ομάδας για τη συμμετοχή της στο Φεστιβάλ Εφηβικού Θεάτρου 2016, που θα πραγματοποιηθεί στις 22-24 Απριλίου 2016 στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών και του Ιδρύματος Ωνάση.

Οι μαθητές της θεατρικής μας ομάδα παρακολούθησαν δωρεάν την παράσταση με χορηγία της Στέγης και της Grasshoper Youth. Τους ευχαριστούμε πολύ.

Τους μαθητές συνόδευσε ο καθηγητής του σχολείου κ.Χαλικιάς Δημήτριος.

Λίγα λόγια σχετικά με την παράσταση

olvio F2

Η ομάδα Art Vouveau παρουσιάζει την παράσταση «Τα δεκανίκια πώς ξέμαθα να περπατώ», βασισμένη στο ομώνυμο ινδικό λαϊκό παραμύθι.

olvio F3

Σε μια μακρινή πολιτεία η ζωή κυλά ήρεμη μέχρι την ημέρα που ανακοινώνεται μια εξωφρενική βασιλική διαταγή: «Όλοι υποχρεωτικά θα περπατούν με δεκανίκια!» Και έτσι γίνεται. Ο καιρός περνάει και πλέον στην πολιτεία αυτή κάθε βήμα συνοδεύεται από τον μεταλλικό ήχο που κάνει το δεκανίκι, καθώς στηρίζει τα αδύναμα πόδια των υπάκουων ανθρώπων. Μια μέρα, όμως, ο βασιλιάς πεθαίνει και μια απρόσμενη επίσκεψη δίνει στους πολίτες μία και μοναδική ευκαιρία να θυμηθούν όσα με τη βία έχουν ξεχάσει.

olvio F4

Η Ομάδα Art Vouveau εργάζεται με άξονα τις τεχνικές αφήγησης του αμερικάνικου βωβού κινηματογράφου καθώς και της slapstick κωμωδίας. Έξι ηθοποιοί κι ένας μουσικός αφηγούνται επί σκηνής το παραμύθι χωρίς τη χρήση λόγου.

olvio F5

Περισσότερες πληροφορίες για την παράσταση είναι διαθέσιμες στην ιστοσελίδα του θεάτρου.