9-11-2015: Επίσκεψη στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά

Tην Δευτέρα 9 Νοεμβρίου 2015, οι μαθητές της Α΄και Β΄Λυκείου του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Δημοτικό Θέατρο Πειραιά στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος «Μια μέρα στο θέατρο».

dimotiko 1

Τους μαθητές του σχολείου μας συνόδευσαν οι καθηγητές του σχολείου μας κ.Κωτσάκη Αφροδίτη, κ.Ρούσσος Ηλίας και κ.Σίμηνα Ελένη.

Η Πράξη "Εισαγωγή στην Νέα Εκπαιδευτική εποχή για παιδιά μέσω του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά - Ανάπτυξη βιωματικών εκπαιδευτικών εφαρμογών πολιτιστικού περιεχομένου" που υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του Επιχειρηματικού Προγράμματος "Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση" ΕΣΠΑ (2007-2013).

Στόχος της πράξης είναι η ανάδειξη της πλούσιας ιστορίας του Δημοτικού Θεάτρου και του ρόλου που έπαιξε στην τοπική κοινωνία με έμφαση στην αρχαιολογία της πόλης, την αρχιτεκτονική του μνημείου, τα έργα αποκατάστασης και ανακαίνισης, τη μοναδικότητα του εξοπλισμού της σκηνής, τη θεατρική ιστορία του Δημοτικού Θεάτρου, του κοινωνικού και πολιτισμικού του ρόλου αλλά και της σύγχρονης προοπτικής του.

H Δράση ξεκίνησε στις 5 Οκτωβρίου και διάρκεσε μέχρι τις 30 Νοεμβρίου 2015.

dimotiko 2

Το δίωρο εκπαιδευτικό πρόγραμμα περιλάμβανε περιήγηση σε όλους τους χώρους του Θεάτρου από τα σωζόμενα και αναδειχθέντα αρχαία λείψανα της οικείας των διονυσιαστών μέχρι και τη σκηνή όπου οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν μια θεατρική παράσταση αλλά και τη λειτουργία του μηχανισμού της.

Η δράση ήταν ειδικά προσαρμοσμένη στο ηλικιακό επίπεδο των μαθητών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας  εκπαίδευσης ενώ η δομή και η οργάνωση επέτρεπε την συμμετοχή σε σχολεία ειδικής αγωγής ή ομάδες ΑμεΑ.

dimotiko 3

Οι μαθητές συνδυάζοντας τα οπτικοακουστικά ερεθίσματα που έλαβαν (περιήγηση και της γνωριμία με τους χώρους του θεάτρου) καθώς και της δυνατότητα έκφρασης (μέσω διαφόρων θεατρικών παιγνίων και εκπαιδευτικών σεμιναρίων που χρησιμοποιήθηκαν) εξοικειώθηκαν σημαντικά με την θεατρική τεχνική.

dimotiko 1

Αναλυτικότερες πληροφορίες για την δομή του προγράμματος είναι διαθέσιμες στην ιστοσελίδα του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά (www.dithepi.gr).

dimotiko 4