14-11-2015: 76ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Μαθηματικών « Ο Θαλής»

Το Σάββατο 14 Νοεμβρίου 2015, 2 μαθητές του σχολείου μας (ο Λιανός Νίκος από τη Β? Λυκείου και η Πολυχρονιάδη Νεφέλη από την Α΄Λυκείου) πήραν μέρος στον 76ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Μαθηματικών «Ο Θαλής».

thalis 1

Τον διαγωνισμό διοργάνωσε η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία και αποτελεί έναν από τους πιο παλιούς μαθητικούς διαγωνισμούς που διεξάγονται στη χώρα μας.

thalis 2

Στο μαθηματικό διαγωνισμό «Ο Θαλής» έχουν δικαίωμα να λάβουν μέρος μαθητές όλων των τάξεων των Λυκείων και των Β' και Γ' τάξεων των Γυμνασίων της χώρας. Τα θέματα του διαγωνισμού είναι διαφορετικά για κάθε τάξη.

thalis 3

Ο σκοπός των διαγωνισμών της ΕΜΕ είναι η διάδοση και καλλιέργεια της Μαθηματικής σκέψης, η ανάδειξη νέων μαθηματικών ταλέντων και η προώθησή τους στα πλαίσια των καθιερωμένων Διεθνών Μαθηματικών Διαγωνισμών.

thalis 4

Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές μας για τη συμμετοχή τους στο διαγωνισμό.

thalis 5