Ευχαριστήρια επιστολή

Τη Δευτέρα 16 Μαρτίου εγκαινιάστηκε η πρώτη μαθητική έκθεση ζωγραφικής - φωτογραφίας των μαθητών του 3ου ΓΕΛ Πειραιά, η οποία φιλοξενήθηκε στο κτίριο της Πινακοθήκης Πειραιά. Η έκθεση αυτή πραγματοποιείται στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος "Μια εικόνα χίλιες λέξεις", δεδομένου ότι το σχολείο πέραν του αυστηρά μαθησιακού περιβάλλοντος λειτουργίας του, πρέπει να δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές του να εκφράσουν τις δεξιότητες και τα ταλέντα τους, να διευρύνει τους ορίζοντες της σκέψης τους, και να οξύνει την κρίση τους προετοιμάζοντάς τους ώστε να γίνουν σωστοί πολίτες της κοινωνίας μας.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες στους συναδέλφους κ. Χαλικιά Δημήτριο και κ. Καραγιάννη Βασιλική που ανέλαβαν τη διοργάνωση αυτής της έκθεσης και ενέπνευσαν τους μαθητές τους, ώστε να εκφράσουν τις καλλιτεχνικές τους ανησυχίες. Επίσης, ευχαριστούμε το Δήμο Πειραιά και κυρίως τον προϊστάμενο της Πινακοθήκης κ. Τσεκούρα Μιχάλη για την παραχώρηση του χώρου και τη φιλοξενία του και εξαιρετικά την κ. Αντάσουρα Ανθή για τις πολύτιμες οδηγίες της και τη συμβολή της στο στήσιμο της έκθεσης που ήταν πραγματικά εντυπωσιακό.

Ο Σύλλογος και η Διευθύντρια του 3ου ΓΕΛ Πειραιά