(25-01-2024) Επίσκεψη στο Μουσείο Ακρόπολης

Την Πέμπτη 25 Ιανουαρίου 2024 οι μαθητές της Β΄τάξηςτου 3ου ΓΕΛ Πειραιά με τη συνοδεία των καθηγητριών Άννας Πεφάνη και Έλενας Μητροπέτρου, επισκέφτηκαν το Μουσείο Ακρόπολης.

Οι μαθητές αρχικά ξεναγήθηκαν από την αρχαιολόγο Έλενα Μητροπέτρου στην ανηφορική αίθουσα των Κλιτύων του Ιερού Βράχου  όπου είχαν την ευκαιρία να δουν ευρήματα από το Ιερό του Διονύσου Ελευθερέως. Στο Ιερό του Διονύσου Ελευθερέως γιορτάζονταν το μήνα Ελαφηβολιώνα τα Μεγάλα εν Άστει Διονύσια, στο εν λόγω ιερό παίχτηκαν για πρώτη φορά τα έργα των σημαντικότερων τραγικών ποιητών του Αισχύλουτου Σοφοκλή, τουΕυριπίδη  και του  κωμικού ποιητή Αριστοφάνη. Δίπλα από το ιερό του Διονύσου υπήρχε το Ιερό και θεραπευτήριο του Ασκληπιού όπου οι ασθενείς θεραπεύονταν θαυματουργικά μέσω της εγκοίμισης. Τα πολυπληθή αφιερώματα με απεικονίσεις ανθρωπίνων μελών καταδεικνύουν τη σπουδαιότητα της λατρείας του Ασκληπιού και στην Αθήνα. Στην ίδια αίθουσα είδαν τα αφιερώματα από το ιερό της Νύμφης προστάτιδας του γάμου, κυρίως λουτροφόρους με σκηνές από τις τριήμερες τελετές του γάμου (προαύλια, ημέρα του γάμου, επαύλια). Σε τρία σπήλαια στη βορειοδυτική πλαγιά της Ακρόπολης φιλοξενήθηκαν οι λατρείες του Διός, του Απόλλωνα και του Πανός. Η λατρεία του Πανός καθιερώθηκε μετά τη νίκη στον Μαραθώνα το 490 π.Χ. όταν ο τραγόμορφος θεός σύμφωνα με τις αρχαίες  πηγές έσπειρε τον πανικό στους Πέρσες και οδήγησε σε νίκη τους Αθηναίους. Στον πρώτο όροφο είδαν το μεγάλο πώρινο αέτωμα από το Εκατόμπεδο του Πεισιστράτου (566π.Χ.) με τα λιοντάρια που κατασπαράσσουν ταύρο, τον Ηρακλή που παλεύει με τον Τρίτωνα στη μια πλευρά και τον τρισώματο δαίμονα που κρατά τα τρία στοιχεία της φύσης στην άλλη πλευρά.Στην αίθουσα με τα πολυάριθμα αρχαϊκά αναθήματα θαύμασαν τις Κόρες που προσφέρουν στην Αθηνά ρόδι, πουλί ή στεφάνι. Τα ενδύματά τους φέρουν λαμπρή ζωγραφική διακόσμηση, οι βόστρυχοι των μαλλιών τους είναι χρωματισμένοι και χαμογελούν στην θεά προστάτιδα της πόλης με το γνωστό αρχαϊκό μειδίαμα.Στην αίθουσα του κλασικού Παρθενώνα είδαν τις 92 μετώπες του με παραστάσεις γιγαντομαχίας, αμαζονομαχίαςκενταυρομαχίας και Ιλίου Πέρσεως. Τα δύο αετώματα του ναού (στο ανατολικό απεικονίζεται η γέννηση της Αθηνάς από το κεφάλι του Διός και στο δυτικό η έριδα της Αθηνάς και του Ποσειδώνα για την διεκδίκηση της Αθήνας). Περιηγήθηκαν στα 160 μέτρα της Ζωφόρου που απεικονίζει τη μεγαλύτερη γιορτή της Πόλης την πομπή των Παναθηναίων. Στην αίθουσα του Ερέχθειου, του ναού που σχετίζεται με τις σημαντικότερες μυστηριακές λατρείες της πόλης είδαν τις πέντε από τις έξι Καρυάτιδες, τις Χοηφόρους που απέδιδαν τιμές στον τάφο του μυθικού βασιλιά της Αθήνας Κέκροπα.