(22-12-2023) Η Περιβαλλοντική ομάδα στο ΚΠΕ Λαυρίου

Την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου η Περιβαλλοντική ομάδα του 3ουΓΕΛ Πειραιά, υπό τον συντονισμό της κυρίας Σταθουλοπούλου, συμμετείχε στο πρόγραμμα του Κέντρου Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία Λαυρίου. Στόχος της επίσκεψης στο γεωπάρκο Λαυρεωτικής ήταν οι μαθητές να ευαισθητοποιηθούν γιατην αξία του δάσους, τις τραγικές συνέπειες των πυρκαγιών, αλλά και να συνειδητοποιήσουν τους φυσικούς τρόπους που το οικοσύστημα αναγεννάται.

Έπειτα από μια σύντομη αλλά ιδιαιτέρως κατατοπιστική ενημέρωση στο ΚΕΠΕΑ από τις δύο υπεύθυνες εκπαιδευτικούς για το πρόγραμμα «Ένα νέο δάσος γεννιέται», χωριστήκαμε σε ομάδες, πήραμε τις τσάντες με τα εργαλεία μας και μαζί τους ξεκινήσαμε για την πεζοπορία σε ένα μονοπάτι στο καμένο πευκοδάσος. Με τα φτυάρια, τους μεγεθυντικούς φακούς καιτα εντομοσκόπια στο χέρι, αναζητήσαμετους τρόπους που τα φυτά επιζούν μετά την πυρκαγιά, εντοπίσαμε τα διαφορετικά είδη βλάστησης της περιοχής -μερικά σπάνια ή και μοναδικά στο είδος τους-, μελετήσαμε ακρίδες και ζωύφια από πολύ κοντά και καταγράψαμε τις παρατηρήσεις μας.

Μαζί μας σε αυτή την περιπέτεια και οι μαθητές που φοιτούν στο τμήμα ένταξης προσφύγων του σχολείου μας. Οι παρατηρήσεις τους από τις συγκρίσεις όσων βλέπαμε με τη βλάστηση στις χώρες καταγωγής τους ή τις περιοχές που διέσχισαν περπατώντας για να φτάσουν στην Ελλάδα μας οδήγησαν σε πολύ ενδιαφέροντα συμπεράσματα. Ανταλλάξαμε εμπειρίες, μοιραστήκαμε λέξεις για τις ονομασίες των φυτών στις διάφορες γλώσσες και η εξερεύνηση έγινε πιο διασκεδαστική και εποικοδομητική!

Όλοι μαζί συνεχίσαμε την περιήγηση σε ένα ώριμο δάσος που δεν είχε επηρεαστεί από την φωτιά. Ακόμη κι αν το καμένο δάσος μας άφησε ένα αίσθημα ελπίδας και αισιοδοξίας από την φυσική αναγέννησή του, οι διαφορές τους ήταν εμφανείς. Κάτω από τα πεύκα κλείσαμε τα μάτια, ακούσαμε, μυρίσαμε, αισθανθήκαμε… Γίναμε ένα με τη φύση και δώσαμε ραντεβού για νέες περιπέτειες την άνοιξη!