(19-12-2023) Επίσκεψη στην Ηετιώνεια πύλη

Την Τρίτη 19 Δεκεμβρίου 2023 οι μαθητές της Α' Λυκείου του 3ου ΓΕΛ ΠΕΙΡΑΙΑ επισκέφτηκαν την Ηετιώνεια Πύλη, την χερσόνησο που έκλεινε το αρχαίο λιμάνι του Κανθάρου στον Πειραιά. Η Πύλη οφείλει το όνομα της στον μυθικό ήρωα Ηετίωνα, τον πρώτο οικιστή της.

Οι μαθητές περιηγήθηκαν στα τείχη και στους πύργους που χρονολογούνται από τον 5ο π.Χ. έως τον 3ο αιώνα π.Χ., στην τελευταία χρονολογική περίοδο ανάγονται οι κυκλικοί πύργοι της Ηετιώνειας Πύλης, στο εσωτερικό των οποίων σώζονται οι πρωιμότεροι ορθογώνιοι πύργοι που χτίστηκαν επί Κόνωνος (394π.Χ.) .

Επίσης, είδαν την εντυπωσιακή τάφρο που είναι παράλληλη με το βόρειο τείχος το οποίο κατέληγε στις αστικές Πύλες στην είσοδο δηλαδή της αρχαίας πόλης του Πειραιά.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγήτριες Μαιριλού Γλύπτη και Έλενα Μητροπέτρου.

Ευχαριστούμε θερμά τη διευθύντρια της Εφορείας Αρχαιοτήτων Πειραιώς και Νήσων κα Αγγελική Σίμωσι και την αρμόδια αρχαιολόγο για τα εκπαιδευτικά προγράμματα κα Εύη Πίνη  για την άδεια επίσκεψης και την ξενάγηση στο χώρο.

Επίσης, ευχαριστούμε θερμά την κυρία Μητροπέτρου για την εξαιρετική πρόταση και διοργάνωση της Εκαπιδευτηκής Επίσκεψης.

Η Διευθύντρια του 3ου ΓΕΛ Πειραιά

Μαιριλού Γλύπτη