(23-11-2023) Εκπαιδευτική Επίσκεψη στον Κεραμεικό

Φωτογραφίες από την διδακτική επίσκεψη της Β' Λυκείου του 3ου ΓΕΛ Πειραιά που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 23 Νοεμβρίου 2023 στον αρχαιολογικό χώρο του Κεραμεικού. Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγήτριες Μαιριλού Γλύπτη, Άννα Πεφάνη, Έλενα Μητροπέτρου.

Οι μαθητές/τριες περιηγήθηκαν στο Δίπυλο, στο Πομπείο, στην Ιερά Πύλη, στην οδό των Τάφων, στον Ηριδανό ποταμό και στο Δημόσιο Σήμα όπου ο Περικλής εκφώνησε το 431 π.Χ. τον Επιτάφιο Λόγο του, τον ύμνο δηλαδή της Αθηναϊκής Δημοκρατίας. Στη δημοκρατία του 5ου αιώνα π.Χ. τα δικαιώματα του πολίτη, ανεξάρτητα από την κοινωνική τάξη που ανήκε, αποκτούν για πρώτη φορά στην παγκόσμια ιστορία δημόσια προβολή και αναγνώριση.

Οι αρχές της Αθηναϊκής δημοκρατίας του Περικλή: η αξιοκρατία, η δικαιοσύνη, η ισότητα όλων των πολιτών έναντι του νόμου, η ισοπολιτεία, η ισηγορία, η ελευθερία της σκέψης και του λόγου αποτελούν αξίες ορόσημα για τον παγκόσμιο πολιτισμό.

Η Διευθύντρια του 3ου ΓΕΛ Πειραιά

Μαιριλού Γλύπτη