Τρέχουμε για κοινωνικούς σκοπούς, δημιουργία ομάδας τρεξίματος (27-6-2016)

Κλείνουμε μια δημιουργική χρονιά με μια σημαντική πρωτοβουλία.

Τη δημιουργία μιας ομάδας τρεξίματος-περπατήματος του σχολείου μας για κοινωνικούς σκοπούς.

Το επόμενο σχολικό έτος προγραμματίζουμε να λάβουμε μέρος σε γνωστούς αγώνες τρεξίματος-περπατήματος που διοργανώνονται στη χώρα μας με σκοπό την φιλανθρωπική ενίσχυση διάφορων κοινωνικών φορέων.

Κάνοντας την αρχή, την Δευτέρα 27 Ιουνίου 2016 δημιουργήσαμε μια ομάδα τρεξίματος-περπατήματος με την επωνυμία του σχολείου μας («3ο ΓΕΛ Πειραιά») που θα λάβει μέρος στον αγώνα GreeceRacefortheCure?που θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα την Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου 2016.

Kαλούμε όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας (καθηγητές, γονείς, μαθητές, απόφοιτους ή/και φίλους/γνωστούς των ανωτέρω) να ενταχθούν στην ομάδα μας και όλοι μαζί να ενισχύσουμε το πολύ σημαντικό έργο του συλλόγου «Άλμα Ζωής».

Για αναλυτικότερες πληροφορίες μπορείτε να ανατρέξετε στην επίσημη ιστοσελίδα του συλλόγου.

Σε αυτούς τους αγώνες δεν μετράει το χρονόμετρο. Το μόνο που μετράει είναι η συμμετοχή. Και κάθε συμμετοχή είναι πολύτιμη.

logo-alma-zois

Τι είναι το Greece Race for the Cure?;

Στο πνεύμα της ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης για τον καρκίνο του μαστού στην Ελλάδα, ο Πανελλήνιος Σύλλογος Γυναικών με Καρκίνο του Μαστού «Άλμα Ζωής» με την έγκριση της Οργάνωσης Susan G. Komen for the Cure ? διοργανώνει από το 2009 το συμβολικό αγώνα δρόμου και περίπατος Greece Race for the Cure.

Το Greece Race for the Cure? αποτελεί πλέον τον πιο δημοφιλή αγώνα με στόχο την ενημέρωση για τον καρκίνο του μαστού στην Ευρώπη, ενώ είναι το μεγαλύτερο αθλητικό event με κοινωνικό σκοπό στην Ελλάδα, συγκεντρώνοντας περισσότερες από 90.000 συμμετοχές σε όλη την ιστορία της διοργάνωσης.

Το Greece Race for the Cure? πραγματοποιείται κάθε Σεπτέμβριο στην Αθήνα.

Γυναίκες, άνδρες και παιδιά ενώνονται στον αγώνα κατά του καρκίνου του μαστού μία φορά το χρόνο, συμμετέχοντας σε μία μεγάλη γιορτή.

Γιορτή για το θάρρος, την ελπίδα, τη δύναμη, τη ζωή.