5-5-2015 - Ενημέρωση, πρόληψη, προστασία από τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα

Την Τετάρτη 5 Μαΐου 2015, οι μαθητές μας παρακολούθησαν την επιστημονική ομιλία «Ενημέρωση, πρόληψη και προστασία από τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα» που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας, στην αίθουσα του ΓΡΑΣΕΠ.

keelpno

Η ενημέρωση των μαθητών μας έγινε από την επιστημονική υπεύθυνη του Κέντρου Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων (ΚΕΕΛΠΝΟ) κ.Ζησούλη Αναστασία.

H επίσκεψη της κ.Ζησούλη υλοποιήθηκε στα πλαίσια των εκπαιδευτικών επισκέψεων του ΚΕΕΛΠΝΟ στα σχολεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης με σκοπό την ενημέρωση του μαθητικού πληθυσμού στα σχετικά θέματα.

Οι μαθητές μας παρακολούθησαν την κ.Ζησούλη ανά τάξη (Α΄, Β΄και Γ΄), ώστε μέσω του μικρότερου αριθμού ανά ακροατήριο να μπορούν να ενημερωθούν καλύτερα. Εκτός από την ενημέρωση ακολούθησε διάλογος με τους μαθητές. Η κ.Ζησούλη απάντησε στις διάφορες ερωτήσεις που της τέθηκαν σχετικά με το θέμα.

Υπεύθυνος για την οργάνωση της ενημερωτικής επίσκεψης και την επικοινωνία με το ΚΕΕΛΠΝΟ ήταν ο καθηγητής του σχολείου μας κ.Χαλικιάς Δημήτριος.

Στόχος μας είναι οι μαθητές μας να ενημερώνονται κάθε χρόνο για αυτό το τόσο σημαντικό θέμα.