26-11-2015 Επίσκεψη Γ΄Λυκείου στο Ίδρυμα της Βουλής

Στις 26-11-2015 οι μαθητές της Γ΄Λυκείου με συνοδούς τη Λυκειάρχη κ. Μούρτζινου και την κ. Βαλσαμίδου που διδάσκουν Ιστορία Κατεύθυνσης και Ιστορία Γενικής Παιδείας αντίστοιχα, επισκέφθηκαν το Ίδρυμα της Βουλής.

Θέμα του Διαδραστικού προγράμματος που παρακολούθησαν οι μαθητές ήταν η Επτάχρονη Δικτατορία, Ιδιαίτερο χαρακτηριστικό και ο κύριος λόγος που το πρόγραμμα αποδείχθηκε ενδιαφέρον και ενθουσίασε τους μαθητές ήταν οι κατά ομάδες έρευνα πραγματικού υλικού της εποχής (αφίσες, έγγραφα λογοκρισίας, ελληνικός και ξένος τύπος κ.α.) και η σύνθεση όλων από τη διήγηση του υπεύθυνου διεξαγωγής του προγράμματος κ. Αντώνη Καζάκου.

Ίδρυμα της Βουλής Ίδρυμα της Βουλής Ίδρυμα της Βουλής Ίδρυμα της Βουλής Ίδρυμα της Βουλής Ίδρυμα της Βουλής