9-4-2017: Συμμετοχή του 3ου ΓΕΛ Πειραιά στο Φεστιβάλ Εφηβικού Θεάτρου 2017 της Στέγης Γραμμάτων και Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση

Tο τρέχον σχολικό έτος το 3ο ΓΕΛ Πειραιά συμμετείχε στο Φεστιβάλ Εφηβικού Θεάτρου 2017.

Festival 2017

Το Φεστιβάλ Eφηβικού Θεάτρου είναι ένας από τους πιο σημαντικούς θεατρικούς θεσμούς στη χώρα μας και διοργανώνεται από τη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση και τη GrasshopperYouth.

stegi logo neoΤο σχολείο μας είναι το πρώτο λύκειο από τον Πειραιά που λαμβάνει ποτέ μέρος στο Φεστιβάλ της Στέγης και συμμετέχει σε αυτό για 2η συνεχή χρονιά.

Οι παραστάσεις πραγματοποιήθηκαν την Παρασκευή 7, Σάββατο 8 και Κυριακή 9 Απριλίου 2017 στη Μικρή Σκηνή της Στέγης.

sgt 2

Ήταν ιδιαίτερη τιμή και χαρά που επιλεχθήκαμε και φέτος να συμμετάσχουμε στο Φεστιβάλ.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε πάρα πολύ τη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση και την GrasshopperYouth:

• για την επιλογή της θεατρικής ομάδας μας για 2 συνεχή χρονιά,
  • για την πολύμηνη εργασία που αφιέρωσαν με τα παιδιά για να επιτύχουν ένα εκπληκτικό αποτέλεσμα και
  • για τις γνώσεις και τις εμπειρίες που προσέφεραν στους μαθητές μας.

Όπως συνέβη και με την περυσινή μας ομάδα, η εμπειρία αυτή αποτέλεσε για τους μαθητές μας μια μοναδική εμπειρία ζωής.

sgt 3

Σαν 3ο ΓΕΛ Πειραιά θα θέλαμε να ευχαριστούμε ιδιαίτερα:

* την GrasshoperYouth , που αποτελείται από τους:

• κ.Σοφία Βγενονοπούλου
  • κ.Βαγγέλη Κυριακού
  • κ.Κατερίνα Σκουρλή

και που ανέλαβε την οργάνωση και την καλλιτεχνική επιμέλεια του Φεστιβάλ.

* την υπεύθυνη εκπαιδευτικού προγράμματος της Στέγης, κ. Μυρτώ Λάβδα.

* την υπεύθυνη καλλιτεχνικής διεύθυνσης θεάτρου και χορού της Στέγης, κ.Κάτια Αρφαρά.

* την ομάδα συνεργατών της Grasshoper Youth που ανέλαβε τη θεατρική ομάδα του 3ου ΓΕΛ Πειραιά που αποτελούνταν από τους:

• κ. Ασπιώτη Κωνσταντίνο (σκηνοθέτης)
  • κ.Σεβδαλή Κώστα (βοηθό σκηνοθέτη)
  • κ.Ρίζου Μαρίζα (μουσική)
  • κ.Δουλαδίρη Ηλένια (κουστούμια)

* όλο το ανθρώπινο δυναμικό της Στέγης που εργάστηκε για την υλοποίηση του Φεστιβάλ.

Έργο και σύνθεση θεατρικής ομάδα 3ου ΓΕΛ Πειραιά

Το 3ο ΓΕΛ Πειραιά ανέβασε το JUVIE, ένα έργο του Jerome McDonough.

Το «Juvie» (όνομα φυλακής / αργκό) είναι ένα έργο που ερευνά την εφηβική παραβατικότητα.

juvie 1

Μία νύχτα σε ένα βρώμικο κρατητήριο ανηλίκων, συνατάμε δώδεκα έφηβους. Οι περιστάσεις της ζωής και οι κοινωνικές συνθήκες τους έκαναν να παρανομήσουν και να βρεθούν στη φυλακή, περιμένοντας την ετυμηγορία που θα ορίσει τη συνέχεια της ζωής τους!

Τί είναι αυτό που ώθησε τον κάθε έναν από αυτούς να περάσει το όριο του «καθώς πρέπει μεγαλώματος» και να περάσουν στην πλευρά της παρανομίας; Ποιό είναι το μερίδιο της ευθύνης τους; Παρανόμησαν όντως; Και αν ναι, αυτή τους η πράξη και η νύχτα στη Juvie θα τους αλλάξει τη ζωή προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο; Θα τους αλλάξει;

juvie 2

Ο Jerome McDonough μας συστήνει αυτά τα έντεκα παιδιά και ζουμάρει στις κρυφές τους σκέψεις, σε ένα πλαίσιο σκληρού εγκλεισμού, με πρόθεση να παρουσιάσει το πραγματικό πρόσωπο του εγκλήματος και την τιμωρία του με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο.

Σε κάθε περίπτωση είναι πολύ σημαντικό να αντιληφθούμε, ότι στην συγκεκριμένη παράσταση τα «παραστρατημένα» αυτά παιδιά, παίζονται από δέκα παιδιά της ηλικίας τους. Η μοίρα μας φέρνει εδώ ή λίγο πιο δίπλα, όμως μεγαλώνοντας είναι στο χέρι μας να την αλλάξουμε.

Μια ομάδα ταλαντούχων μαθητών ? ηθοποιών θα μας πουν μια ιστορία, με αγνότητα, ειλικρίνια και ευαισθησία για τη ζωή δέκα συνομιλίκων τους.

juvie 3

Οι μαθητές του 3ου ΓΕΛ Πειραιά που συμμετείχαν στην παράσταση του Φεστιβάλ ήταν (σε αλφαβητική σειρά) οι:

• Γάλι Μαρίνα
  • Κανακάκη Λουίζα
  • Λαζάρου Θέκλα
  • Λαρεντζάκης Δημήτρης
  • Λεκάι Έλσα
  • Μαρτινόπουλος Ηλίας
  • Σπάλτη Μαρία
  • Σπαχίου Ιωάννα
  • Ντουντούκαλη Αγγελική
  • Ντουντούκαλη Κατερίνα

Επίσης στην ομάδα συμμετείχαν οι:

• κ.Βαρτάνης Λάζαρος (ηθοποιός) και
  • κ.Σκαρλάτος Γιώργος (ηθοποιός, μέλος της Grasshoper Youth).

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί για το 3ο ΓΕΛ Πειραιά ήταν οι:

• κ.Βλάμη Μαρία
  • κ.Τζαρδή Μαρία και
  • κ.Χαλικιάς Δημήτριος.

Η επιλογή της ομάδας μας έγινε από τη GrasshopperYouth τον Οκτώβριο του 2016. Οι πρόβες (τουλάχιστον 3 ώρες η κάθε μία) ξεκίνησαν τον Νοέμβριο του 2016 και πραγματοποιούνταν κάθε Πέμπτη απόγευμα στο χώρο του σχολείου μας.

Τον τελευταίο μήνα οι πρόβες μεταφέρθηκαν κατά κύριο λόγο στην Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών.

sgt 4

Επίσης το τελευταίο διάστημα οι προσπάθειες όλων εντάθηκαν και προστέθηκαν επιπλέον πρόβες προετοιμασίας (όπως άλλωστε προβλεπόταν στον αρχικό σχεδιασμό).

Οι μαθητές μας αλλά και οι συνεργάτες της GrasshopperYouth αφιέρωσαν πολύ χρόνο, προσπάθεια και μεράκι όλο αυτό το διάστημα.

juvie neon

Το αποτέλεσμα που πέτυχε η ομάδα μας ήταν πραγματικά εξαιρετικό. Συγχαίρουμε θερμά τους μαθητές μας καθώς και όλους τους συντελεστές για τη συμμετοχή τους στο Φεστιβάλ. Είμαστε πολύ περήφανοι για όλους.

Για αναλυτικές πληροφορίες για το Φεστιβάλ Εφηβικού Θεάτρου, τις εκδηλώσεις και τις δράσεις της Στέγης Γραμμάτων και Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση μπορείτε να ανατρέξετε στην επίσημη ιστοσελίδα της Στέγης (www.sgt.gr).

sgt 1

Για αναλυτικές πληροφορίες για τη GrasshoperYouth, τους συνεργάτες της, το Φεστιβάλ Εφηβικού Θεάτρου κλπ μπορείτε να ανατρέξετε στην επίσημη ιστοσελίδα της GrasshoperYouth (www.efivikotheatro.gr).

sgt 4