4-2-2016: Παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης «Τα κύματα» στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση

Tην Πέμπτη 4 Φεβρουαρίου 2016, οι 16 μαθητές της θεατρικής μας ομάδας παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Τα κύματα» της Virginia Woolf, σε σκηνοθεσία του κ.Δημήτρη Καρατζά, στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση.

kimata

Τους μαθητές του σχολείου μας συνόδευσαν η διευθύντρια του σχολείου μας κ.Μούρτζινου Αικατερίνη και η καθηγήτρια κ.Τζαρδή Μαρία.

Η παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης υλοποιήθηκε στο πλαίσιο προετοιμασίας της θεατρικής μας ομάδας για τη συμμετοχή της στο Φεστιβάλ Εφηβικού Θεάτρου 2016, που πραγματοποιήθηκε στις 22-24 Απριλίου 2016 στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση.

Υπόθεση του έργου

kimata 1

Τα κύματα αφηγούνται την ιστορία μιας παρέας φίλων από την πρώτη μέρα του σχολείου έως τη δύση της ζωής τους.

kimata 3

Έξι φίλοι που μεγαλώνουν με διαφορετικά όνειρα, διαφορετικούς στόχους, ερωτεύονται, απογοητεύονται, ξαναπροσπαθούν, βιώνουν την απώλεια, ματώνουν και θριαμβεύουν άδοξα και ένδοξα.

kimata 4

Άλλοτε ακολουθώντας την «άμπωτη» και άλλοτε την «παλίρροια» του λόγου, το κείμενο μιλά για τη φιλία, τον έρωτα, τη διαφορετικότητα, τη ζωή που περνάει, την απώλεια, την αγωνία της ύπαρξης και της συνύπαρξης? ανησυχίες που όλες ξυπνούν με ορμή στην εφηβεία.

kimata 2

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την παράσταση μπορείτε να ανατρέξετε στην επίσημη ιστοσελίδα της Στέγης (www.sgt.gr).