31-3-2017: «Βουλή των Εφήβων», ΚΒ΄Σύνοδος, σχολικό έτος 2016-17

Το διάστημα από 20/2/2017 έως και 31/3/2017, 7 μαθητές μας της Β΄Λυκείου συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της «Βουλής των Εφήβων», ΚΒ΄Σύνοδος.

vouli 1

Η «Βουλή των Εφήβων» είναι ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Βουλής των Ελλήνων, το οποίο διοργανώνεται από το 1995 σε ετήσια βάση σε συνεργασία με τα Υπουργεία Παιδείας Ελλάδας και Κύπρου.

vouli 1 b

Από τη Θ΄ Σύνοδο (2004) το πρόγραμμα διοργανώνεται από το Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων για τον Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία.

vouli 2

Στόχος του προγράμματος είναι η εξοικείωση των μαθητών με τον τρόπο λειτουργίας του Κοινοβουλίου, αλλά και η ανάδειξη του ρόλου του πολίτη στη σύγχρονη δημοκρατική κοινωνία.

Για το σχολικό έτος 2016-17 με το σύστημα της κλήρωσης δεν αναδείχθηκε κάποιος από τους μαθητές του σχολείου μας «έφηβος βουλευτής». Παρόλα αυτά ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα  διαδικασία για όλους τους μαθητές που συμμετείχαν.

vouli 9

Υπεύθυνος σύνδεσμος καθηγητής για το 3ο ΓΕΛ Πειραιά ήταν ο κ.Χαλικιάς Δημήτριος.

Οι ενδιαφερόμενοι μαθητές μπορούν να αντλήσουν ακόμα πιο αναλυτικές πληροφορίες για το θεσμό της «Βουλής των Εφήβων» από την επίσημη ιστοσελίδα www.efivoi.gr.

vouli 10