3-11-2014: 2ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός για τον έλεγχο του καπνίσματος

Το Νοέμβριο, 2 μαθητές του σχολείου μας (η Κολοκούρη Κατερίνα από τη Γ΄Λυκείου και ο Μπελσόν Σόνυ από τη Β΄Λυκείου), πήραν μέρος στο 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό για τον έλεγχο του καπνίσματος.

Το διαγωνισμό αυτό που διοργάνωσε από κοινού το Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών (Ι.Ι.Β.Ε.Α.Α) και η Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρεία στο πλαίσιο των προγραμμάτων HEART II και "Μαθαίνω την αλήθεια, λέω όχι στο τσιγάρο".

iibeaa

antikark

Οι μαθητές καλούνταν να λάβουν μέρος στο Διαγωνισμό με ατομικά ή ομαδικά έργα, με στόχο να προβάλλον ένα αντικαπνιστικό μήνυμα και να προάγουν την υγιεινή συμπεριφορά.

Οι μαθητές μας συμμετείχαν με δύο ατομικά σκίτσα τα οποία δημιούργησαν σχετικά με το θεμα. Ευχόμαστε στους μαθητές μας καλή επιτυχία αν και το κυριότερο σε όλους τους μαθητικούς διαγωνισμούς είναι η ίδια η συμμετοχή των μαθητών.

Ειδικά σε αυτόν το διαγωνισμό το μεγαλύτερο όφελος είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών σε ένα πολύ σημαντικό θέμα που αφορά άμεσα την υγεία τους.

Αντίστροφος χρόνος (σκίτσο του Σόνυ Μπελσόν)