Γραφείο Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού

ΓΡΑΣΕΠ 3ου Γενικού
Λυκείου Πειραιά

ΓΡΑΣΕΠ ΤΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ:
    Το Γραφείο Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού του 3ου Γενικού Λυκείου Πειραιά ιδρύθηκε με την αριθμ.140178/Γ7/11-12-2003 Υπουργική Απόφαση στο πλαίσιο της Ενίσχυσης των δομών Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού του ΕΠΕΑΕΚ ΙΙ- Γ' ΚΠΣ και λειτούργησε τον Οκτώβριο του 2005.

Το Γραφείο στεγάζεται στο κτιριακό συγκρότημα του Σχολείου στην οδό Μαυρομιχάλη 14 και Παπαστράτου , στελεχώνεται από την Αννα Φιλιππούση , εκπαιδευτικό του κλάδου ΠΕ05, και λειτουργεί στο πλαίσιο του σχολικού ωρολογίου προγράμματος.

Το ΓΡΑΣΕΠ υπάγεται στο 4ο γραφείο της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά και συνεργάζεται με το Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Πειραιά.

• Συμβουλευτική στήριξη για την επιλογή σπουδών και επαγγέλματος κατόπιν επικοινωνίας με τους μαθητές
  • Πληροφόρηση - Ενημέρωση για σπουδές και επαγγέλματα
  • Εφαρμογή του θεσμού στη σχολική μονάδα
  • Τήρηση υποστηρικτικών αρχείων της εφαρμογής ΣΕΠ στο σχολείο